Zajímavá místa

Vtipná, tajemná, mystická, kouzelná a romantická místa, o která se s vámi rádi podělíme. 

Ďáblova prdel

Skalní žulový útvar Ďáblova prdel je snad nejvtipnějším balvanem České Kanady. Každý výletník chce mít snímek s tímto pozoruhodným originálem. Najdete jej poblíž osady U Panského lesa v trojúhelníku vesniček Terezín, Nový Svět a Valtínov, přibližně 200 metrů od zelené turistické značky. K balvanu se dostanete odbočkou od zmíněné značky vyšlapanou pěšinou přes malou louku, do lesa až k balvanu. Také se k němu dostanete po naučné stezce od rozhledny U Jakuba. Až jej spatříte na vlastní oči, pochopíte, že zkrátka nemůže mít jiné jméno. Když jej každé léto jedeme s dětmi navštívit, přivírám uši nad tím, že si děti naplno berou jeho jméno do pusy, aniž by měly strach z mého pokárání, že toto slovo se přece neříká. No uznejte sami. 

Ďáblův chléb

Jedná se o seskupení balvanů, z nichž největší je rozříznut jako bochník chleba. Ďáblův chléb najdete nedaleko rybníku Zvůle. Dostanete se k němu pohodlně pěšky (i s kočárkem) nebo na kole a je přístupný po červené turistické značce vedoucí mezi rybníkem Zvůle a rozcestím Pod skalkou.

Graselovy stezky

Vydejte se s námi do míst, kde se skrýval a loupil "grázl" Johann Georg Grasel. Ještě jako mladík se tento syn žebračky a rasa stal vůdcem loupežné bandy, které se obával celý kraj. Graselovy stezky tvoří sedm výletních okruhů kolem českých a rakouských vesnic, z nichž na české straně se jedná o Slavonice (23 km), Český Rudolec (9 km), Vratěnín (7 km), Nové Syrovice (10 km) a Nová Bystřice (29 km). Stezky jsou značeny žlutým terčem orámovaným bílým písmenem "G". Na těchto stezkách zabloudíte do stinných lesů, zurčících potůčků, najdete mýtická zákoutí, kamenná pole a tajemné sluje, které sloužily jako skrýše loupežníků.  

Železniční zastávka Kaproun

Leží uprostřed lesů České Kanady nedaleko vesnice Kaproun a je jednou ze zastávek jindřichohradecké úzkokolejky směr Jindřichův Hradec - Nová Bystřice. Na první pohled není zastávka ničím zvláštní, ale na druhý pohled objevíte romantické kouzlo této prosté železniční stanice provoněné vůní lesa. Je vyhledávaným cílem příznivců fiktivního všeuměla a vynálezce Járy Cimrmana, který tu byl údajně nedobrovolně vysazen z vlaku, jelikož cestoval bez platné jízdenky. A vysazen tu byl způsobem, který ztvárňuje legendární památník Járy Cimrmana umístěný hned vedle dřevěné zastávky. Ale to už doporučuji se přesvědčit na vlastní oči. A až se dostatečně pokocháte, můžete se vydat na krátký pěší výlet do nedaleké vesničky Kaproun, kde na vás bude čekat něco dobrého k snědku v některé z místních hospůdek.

Jindrova naučná stezka

Pojďte se projít romantickým Jindřišským údolím podél Hamerského potoka. Potok v této oblasti vymodeloval jak úzké skalnaté kaňony, tak široké údolní nivy plné kvetoucích vodomilných rostlin. Zvlášť příjemná je tato procházka v parných dnech, kdy údolí poskytuje příjemné chladné klima. Děti i dospělí zcela jistě uvítají mělké zátoky potoka, ve kterých se mohou procházet bosí a pozorovat malé ryby. Stezka vede po červené turistické značce z Jindřichova Hradce na Malý Ratmírov a je dlouhá přibližně 11 km. Já osobně mám nejraději úsek, který začíná za vesničkou Jindřiš (2 km od naší chalupy) a pokračuje až na Malý Ratmírov. Zde se můžete občerstvit v chatové osadě a pokud vám nezbudou síly na cestu zpět, můžete nasednout na jindřichohradeckou úzkokolejku, která má nedaleko této chatové osady svou železniční zastávku, a vrátit se do Jindřichova Hradce vláčkem.  

CHALUPA NA BIDÝLKU, Otín 12, 377 01 Jindřichův Hradec, © 2018
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!