Výlety

Přejeme vám šťastnou cestu a samé hezké zážitky.

Jindřichohradecká úzkokolejka

Unikátní úzkorozchodné vlaky, jejichž historie sahá už do konce 19. století, vás zavezou po dvou tratích do Nové Bystřice nebo do Obrataně. Vlaky mířící do Nové Bystřice vás provezou kouzelnou krajinou České Kanady a speciálně vypravované soupravy tažené parní lokomotivou jsou zejména pro děti opravdovým zážitkem. Cyklisté mohou využít vagony vyhrazené pro přepravu kol a nechat se zavést do srdce České Kanady, kde již v sedle svých kol mohou objevovat kouzlo divoké přírody či malebných jihočeských vesniček.   

Hrad Landštejn

Zachovalá zřícenina románského hradu Landštejn z konce 12. století má bohatou historii a představuje jednu z nejvýznamnějších románských památek ve střední Evropě. Doporučujeme vystoupat na vyhlídkovou věž, odkud je  nádherný výhled na okolní přírodu. V podhradí naleznete restauraci s venkovním posezením a dětským hřištěm. K hradu se dostanete autem, na kole, pěšky i jindřichohradeckou úzkokolejkou.  

Keramika Maříž

Nedaleko Slavonic, v zapadlé vesnici Maříž, založil po listopadu 1989 Kryštof Trubáček dílnu originální autorské keramiky. Společně s přáteli, architektem Davidem Vávrou a dalšími osobnostmi z okolí divadla Sklep, tak dali vzniknout uměleckému a později i kulturnímu centru. Originální keramiku charakteristickou sytými veselými barvami můžete zakoupit v místním obchůdku nebo se zde můžete nechat inspirovat a v kreativní dílně si namalovat vlastní hrneček, misku či talířek. Keramika Maříž se rovněž podílí na pořádání Slavonického festivalu filmu a hudby a za zmínku stojí i přilehlá restaurace s domácí kuchyní a výborným jablkovým závinem.  

Rozhledna U Jakuba

Rozhlednu U Jakuba najdete v srdci České Kanady poblíž obce Valtínov (trasa Jindřichův Hradec - Dačice) na vrcholu zvaném Havlova hora v nadmořské výšce 680 m. n. m. Tato unikátní stavba z lepených modřínových profilů připomíná svým ojedinělým tvarem tužku. Její celková výška je 40,7 metrů. Na její vrchol vystoupáte po 180 schodech točitého schodiště. V betonovém základu rozhledny je umístěno turistické centrum a občerstvení. V roce 2016 bylo u rozhledny vybudováno rozlehlé přírodní dětské hřiště, neboli zábavně naučný lesopark U Jakuba. Děti zde najdou přírodní bludiště, podzemní chodbu, prolézačky, lanovku a další zábavné atrakce v přírodním stylu.  


Ďáblova prdel

Skalní žulový útvar Ďáblova prdel je snad nejvtipnějším balvanem České Kanady. Každý výletník chce mít snímek s tímto pozoruhodným originálem. Najdete jej poblíž osady U Panského lesa v trojúhelníku vesniček Terezín, Nový Svět a Valtínov, přibližně 200 metrů od zelené turistické značky. K balvanu se dostanete odbočkou od zmíněné značky vyšlapanou pěšinou přes malou louku, do lesa až k balvanu. Také se k němu dostanete po naučné stezce od rozhledny U Jakuba. Až jej spatříte na vlastní oči, pochopíte, že zkrátka nemůže mít jiné jméno. Když jej každé léto jedeme s dětmi navštívit, přivírám uši nad tím, že si děti naplno berou jeho jméno do pusy, aniž by měly strach z mého pokárání, že toto slovo se přece neříká. No uznejte sami. 


ZOO Na Hrádečku

Soukromá zoologická zahrada s rozlohou 10 ha a 80 druhy zvířat se nachází nedaleko Jindřichova Hradce mezi obcemi Dolní Pěna a Horní Pěna. Naleznete zde různé druhy opic, lemury, pumy, lvy, velbloudy, lamy, klokany, osly, pštrosy, nosály, mývaly, dikobrazy, varany, krokodýly, papoušky a další. Zcela jistě oceníte rodinnou atmosféru a komentované prohlídky s krmením, při kterých se dozvíte mnoho zajímavých informací z říše zvířat.   

Bizoní farma Rožnov

Bizoní farma Rožnov se nachází na značené cyklotrase mezi zříceninou hradu Landštejn a vesnicí Matějovec. Uprostřed lesů se vám otevře obrovská pastvina s pasoucím se stádem bizonů, jejíž zázemí tvoří zrekonstruovaný statek s restaurací, kde se podávají speciality z bizoního masa. Děti si zde vyhrají na prostorném dětském hřišti nebo se zabaví krmením drobného domácího zvířectva.  

Graselovy stezky

Vydejte se s námi do míst, kde se skrýval a loupil "grázl" Johann Georg Grasel. Ještě jako mladík se tento syn žebračky a rasa stal vůdcem loupežné bandy, které se obával celý kraj. Graselovy stezky tvoří sedm výletních okruhů kolem českých a rakouských vesnic, z nichž na české straně se jedná o Slavonice (23 km), Český Rudolec (9 km), Vratěnín (7 km), Nové Syrovice (10 km) a Nová Bystřice (29 km). Stezky jsou značeny žlutým terčem orámovaným bílým písmenem "G". Na těchto stezkách zabloudíte do stinných lesů, zurčících potůčků, najdete mýtická zákoutí, kamenná pole a tajemné sluje, které sloužily jako skrýše loupežníků.  

Město Slavonice

Slavonice představují klenot mezi renesančními městy. V roce 1961 byly vyhlášeny městskou památkovou rezervací a díky své jedinečnosti nyní usilují o zápis do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. V roce 2017 se staly historickým městem roku a že si tento statut opravdu zaslouží, nechť se každý přesvědčí na vlastní oči. 

Zámek Český Rudolec

Zámku se také říká Malá Hluboká, protože svým vzhledem nápadně připomíná jeho slavnější originál zámek Hluboká nad Vltavou. Osud ale k němu nebyl nakloněn. Za socialistické éry byl využíván jako kanceláře státního statku, jako ubytovna zaměstnanců zemědělského družstva a přilehlé budovy jako kravín. Zub času dokonal své a od 90. let zámek chátral úplně. V posledních letech se této nemovité kulturní památce díky finanční podpoře pomalu navrací její původní lesk. Naproti zámku se nachází zájezdní hostinec, kde se můžete odměnit vydatným obědem a dobrým pivem, které si tu sami vaří a je vyhlášené široko daleko. 

CHALUPA NA BIDÝLKU, Otín 12, 377 01 Jindřichův Hradec, © 2018
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!