Při nepřízni počasí

Špatné počasí nemusí nutně znamenat vaši špatnou náladu. Pojďte si ji s námi vylepšit.

Státní hrad a zámek Jindřichův Hradec

Skutečnou perlou města je Státní hrad a zámek Jindřichův Hradec, který je třetím největším památkovým komplexem v České republice. S přiléhajícím městem se spojuje v harmonický celek, jehož historický ráz a jedinečné stavební a umělecké památky tvoří městskou památkovou rezervaci. Pro návštěvníky jsou připraveny tři prohlídkové trasy s průvodcem nebo se můžete sami vydat na prohlídku Černé věže (hladomorny), odkud je krásný výhled na celé město. Za návštěvu stojí i Černá kuchyně, která zejména v adventním předvánočním čase ožívá vůní pečených bramborových placek a česnekové polévky.  


Muzeum Jindřichohradecka

Muzeum sídlí v renesanční budově bývalého jezuitského semináře a od zámku je vzdálené přibližně 200 metrů. Muzeum vzniklo již v roce 1882 a patří tak k nejstarším regionálním muzeím v Čechách. Za dobu své existence vytvořilo bohatý sbírkový fond mezi který patří například významné archeologické nálezy, vzácné kolekce gotických plastik, doklady cechovní a řemeslné výroby, expozice měšťanské a lidové kultury, expozice terčových zbraní a městského ostrostřeleckého sboru s nevšední kolekcí ručně malovaných terčů. Svou výstavní síň zde má i nejvýznamnější česká operní pěvkyně světového formátu Ema Destinová. A závěrem nemůžeme opomenout ani slavné Krýzovy jesličky, které jsou největším lidovým mechanickým betlémem na světě zapsaným v Guinnessově knize rekordů a které zejména o Vánocích pravidelně rozzáří tisíce dětských očí v němém úžasu z pohyblivých ručně vyřezávaných postaviček.    


Dům gobelínů 

Najdete ho v těsné blízkosti zámku v renovované budově bývalého zámeckého pivovaru. Hlavním smyslem Domu gobelínů je uchování národního kulturního dědictví, udržení tradičních technologií tkaní ručním způsobem, vytváření sbírek, jejich prezentace a předávání tradiční výrobních postupů dalším generacím. Jsou zde umístěné výstavní prostory s expozicemi tkalcovských stavů, s nádhernými hotovými gobelíny, v živé expozici můžete zahlédnout zkušené tkadleny a restaurátorky při práci na historických tapisériích. Svou expozici zde má i Marie Hoppe Teinitzerová, která byla v textilním oboru vskutku revoluční osobností, pod jejímž vedením jindřichohradecká dílna třikrát dosáhla špičkové evropské úrovně.   


Muzeum fotografie a moderních obrazových médií

Sídlí v historickém centru Jindřichova Hradce v bezprostřední blízkosti 15. poledníku v kompletně zrenovované renesanční jezuitské koleji z konce 16. století. K pozoruhodnostem této kulturní památky se řadí vzácné nástropní a nástěnné malby mimořádné umělecké kvality. Ke zhlédnutí zde najdete díla českých a zahraničních fotografů, významných osobností dějin české fotografie i význačných současných tvůrců, fotografů profesionálních i amatérských. 

Muzeum veteránů Nová Bystřice

Muzeum veteránů je prvním a největším muzeem amerických předválečných automobilů v Čechách. Zavítáte do dob, kdy automobily dělaly první krůčky, do časů hojnosti a ohromných karosérií zdobených chromovými detaily. Kromě expozice můžete navštívit kino, kavárnu, čítárnu a pro děti je připraven dětský koutek. Parkovat můžete přímo v areálu muzea.

Státní zámek Dačice

Za návštěvu stojí jak interiér zámku, tak celoročně přístupný zámecký park o rozloze 10 ha. Reprezentuje zahradní architekturu venkovského šlechtického sídla a najdete tu rybník s ostrůvkem, mnoho vzácných stromů, keřů a bylin a také broukoviště, které je součástí naučné stezky vinoucí se parkem. V parku se také nachází hřiště pro malé děti a letní amfiteátr, kde se v létě koná řada úspěšných kulturních akcí.  

Zámek Kamenice nad Lipou

Dominantou města je renesanční zámek přestavěný roku 1583 z původního hradu. Kolem zámku se nachází anglický park se starou lípou, podle které město dostalo přídomek ke svému názvu. Její stáří je odhadováno na 800 let. Od roku 2006 se na zámku v době letních prázdnin koná týdenní festival hraček z přírodního materiálu nazývaný Hračkobraní. V Kamenici můžete také navštívit znovuoživený zámecký pivovar nebo pohádkovou říši skřítka Fábuly. Do Kamenice nad Lipou se dostanete nejen autem, ale i jindřichohradeckou úzkokolejkou směr Obrataň.

                   www.kamenicenl.cz

CHALUPA NA BIDÝLKU, Otín 12, 377 01 Jindřichův Hradec, © 2018
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!